Fotoreportáž – Výroba látek v Čechách

Fotoreportáž – Výroba látek v Čechách

Etická výroba pro nás znamená odpovědný přístup k celému životnímu cyklu našich produktů, od výroby látek po cestu k vám. Víte, že některé naše látky se vyrábí v České republice? Není to v dnešní době běžné ani jednoduché, ale stojí to za to.

Jedním z principů udržitelnosti je navrácení důležité části byznysu do menších lokálních středisek. Jistě by bylo jednodušší nechat si vše vyrobit v Číně, ale to by nebyla ELKA LOUNGE. Nás baví postupně inovovat, pomáhat zaměstnávat lidi v důstojných podmínkách, s evropskými standardy a s nižším dopadem na ekologii i na lidské zdraví. Látky proto bereme od místního dodavatele.

Věříme na dlouholetá partnerství

Dodavatel našich prémiových látek a náš dlouholetý partner dováží přízi ze zemí, které mají z hlediska podnebí vhodné podmínky k pěstování – především z Francie a Španělska. U nás v České republice ji pak proměňuje v hotový výrobek – prémiovou látku vysoké kvality.

Desítky jednotlivých úkonů, desítky strojů, certifikace Oeko-Tex® Standard 100, opakované zachycování barev pro co největší využití, pečlivá starost o skladování, nakládání s odpady a výroba v ČR – všechny tyto operace něco stojí, a proto se musí látky vyrábět v určitém minimálním množství.

Pohodlně se usaďte a nahlédněte s námi pod pokličku výroby látek!

1. Látka utkaná - připravená pro další tisk a barvení

2. Vyrovnání osnovy a útku

Aby se před zpracováním tkaniny zajistila následná kvalita tisku a pravidelnost vazby tkaniny, musí být osnova s útkem maximálně narovnána.

K tomu slouží egalizační rám. Ten se postará o to, aby byly látky v rovině a tisk byl takový, jaký má být.

3. Barvení nebo potisky látek

Vypadá to jednoduše, ale zdání klame. Proces tisku a barvení a celkové použití barviv či inkoustů je certifikováno organizací Oeko-Tex® Standard 100. Látky splňují nejvyšší úroveň kvality Class I., tedy nejpřísnější certifikaci zdravotní nezávadnosti vhodné pro děti od narození.

Tiskárna, digitální tisk

Digitální tisk je vhodný pro multibarevné a složité vzory. Jedná se o nákladnější metodu tisku látek.

Rotační tisky

Pro méně náročné vzory je vhodnější rotační tisk. Ten je také vhodný pro velkoobjemové objednávky, protože co jedna barva, to jedna tisková šablona.

V případě barvení se látka navine do barvících strojů, kde se tlakem barva dostane skrz všechna vlákna.

Čerstvě potištěná či obarvená látka se musí usušit a poté následují procesy fixace barev, aby tisky/barvy zůstaly v látce na stálo.

4. Fixace barev

Fixace barev probíhá v několika částech:

Pařák – 1. fáze fixace barev

Pračka – 2. fáze fixace barev neboli smytí přebytečných barviv

Stroj, který na fotkách vidíte, je opravdu muzejní kousek, ale stále efektivně slouží, tak proč ne.

5. Úpravna

Než látku dopraví náš dodavatel k nám, je třeba ji ještě pořádně načančat. Není látka jako látka. Každá má jiné vlastnosti a na omak je jiná. Chcete flanel? Je třeba použít česačku, která materiál opravdu učeše. :)

Easy care úpravna

Tumbler 

Nadýchaná jemnost capri lnu se také nevytvoří sama.

6. Finální omakové úpravy látky

Aby byly látky měkčí nebo aby splňovaly různé požadavky zákazníků na požadovanou povrchovou úpravu. Zde vidíte sanforizační stroj, který látku vysráží a navíc dodá příjemně hebký omak.

Zajímá vás, jak a kde vzniká vaše oblečení? Přečtěte si také, co všechno stojí za výrobou jednoho módního kousku.

Zpět na blog