Mikroplasty jsou čím dál skloňovanější pojem, co to ale znamená a jak mikroplasty souvisí s oděvním průmyslem? Pojďte se s námi podívat na to, jak velký vliv mají syntetické materiály na uvolňování mikroplastů nejen do životního prostředí, ale i do našeho organismu a proč udržitelná móda není důležitá jen kvůli odpadu, který vzniká jejím nadměrným vyhazováním, ale i kvůli odpadu, který vzniká během jejího nošení.
Co to jsou mikroplasty?
Mikroplasty jsou malé částečky plastu, jejich velikost se pohybuje v rozmezí 100 nanometrů do 5 milimetrů. Jejich původ můžeme rozdělit do dvou kategorií, na primární a sekundární. Ty primární jsou do životního prostředí uvolňovány přímo formou malých částic, z 35 % jsou tvořeny praním syntetického oblečení, následuje odírání pneumatik při jízdě (28 %), nebo přidáváním mikroplastových částic do kosmetiky např. do peelingů. Ty sekundární vznikají během rozkladu plastových předmětů jako jsou rybářské sítě, plastové tašky nebo láhve.
Syntetické oblečení a mikroplasty, proč je to problém?
Už jste určitě slyšeli o syntetických materiálech jako je akryl, polyester nebo polyamid. Jde o umělá vlákna, která jsou vyráběná především z plastu a recyklovaných plastových láhví. Ačkoliv se na první pohled tyto materiály mohou zdát udržitelné, pravda je zde spíše opakem.
Největší problém nastává u praní prádla, to potvrzuje i výzkum mořské bioložky Imogen Napperové, která zkoumala kolik částic mikroplastu se uvolní během jednoho praní. Některé uvolněné vlákna byla vidět pouhým okem, většina je ale tak malá, že nejsou bez mikroskopu viditelné. Tyto částice pračky neumějí zachytit a tak putují dále do čističek vody, které umí zpracovat pouze jejich část. Podle Napperové se jedná až o 700 tisíc uvolněných umělých vláken z jednoho praní.
Jaký dopad mají mikroplasty z oblečení na životní prostředí
Částice, které se nepřefiltrují přes čističky vod končí v řekách a nakonec v oceánech. Ve vodě se částečky dále dostávají do organismu ryb až k nám na talíř. Mikroplasty tak vstupují do potravního řetězce a postupně se dostávají i k nám, skrze mořské plody, sůl nebo balenou vodu.
Mikroplasty jsou už všude, vyhnout se jim je prakticky nemožné, dle studií ročně sníme až 5 gramů mikroplastu, což odpovídá hmotnosti kreditní karty. Jejich dopad na lidské zdraví ještě není prozkoumán, výzkumy ale ukázaly, že se mikroplasty vyskytují v našem organismu. Vědci je našli v lidské krvi a mozku, do styku se s nimi člověk dostává ještě před narozením v placentě. Jejich vliv na náš organismus zatím není znám, vědci ale z jejich nálezu nadšení nejsou.
Co s tím můžu udělat?
Vyměňte umělá vlákna za přírodní materiály
Pokud si přejete snížit svou ekologickou stopu sáhněte po přírodních materiálech. Nejenže disponují lepšími vlastnostmi, ale jejich praním se do oběhu nedostávají mikroplasty, které nám ve výsledku můžou skončit až na talíři.
Věděli jste, že například len má antibakteriální účinky? To znamená, že ho není potřeba tak často prát, nejenže se tím materiál méně opotřebovává a vydrží vám ještě déle, ale navíc nemusíte spotřebovat tolik vody. Lněné oblečení stačí jednoduše vyvěsit, abyste ho zbavili případného zápachu.
Lněné šaty Lněné košile Lněné povlečení
Další výhodou přírodních materiál jsou jejich vlastnosti, pro příklad biobavlna je nejen eticky získávaný materiál, navíc se při jejim pěstování nepoužívají pesticidy a chemické hnojiva. Její výhoda spočívá také v její prodyšnosti, což umožňuje lepší cirkulaci vzduchu a zabraňuje přehřátí.
Biobavlněná tepláky Biobavlněné roláky Home & Co.
Ekologické praní
Jestli část vašeho šatníku tvoří oblečení z umělých vláken, kterého se nechcete zbavovat, pořád můžete podniknout kroky, které ulehčí životnímu prostředí i vaší peněžence. Ekologické praní totiž není pouze o použití šetrných pracích prostředků.
Časté praní není nutnost
Praní je náročnou záležitosti nejen z hlediska spotřeby vody a uvolňování chemikálií z pracích prostředků, ale i kvůli již zmíněným mikroplastům. Zašpiněné oblečení nemusíte hned házet do pračky, flek stačí umýt pomocí žlučového mýdla.
Nízké teploty a ekologické prací prostředky
Víte, že oblečení nemusíte prát v teplé vodě? Přesně tak, oblečení stačí prát ve vodě studené, tím snížíte spotřebu energie během praní, ale prodloužíte tím i životnost vašeho prádla. Další vychytávkou jsou ekologické prací prostředky, ty můžete koupit samostatně, nebo si ho můžete vyrobit sami doma!
Pytlík na mikroplasty
Když je praní nevyhnutelné využijte pro vaše oblečení z umělých vláken sáčky na mikroplasty. Pytlík je vyroben ze speciálního materiálu, který je schopný zachytit malé částečky plastu a ty se následně nedostanou do odpadní vody.
Zdroje:
Mikroplasty: původ, dopady a řešení
Oblečení z umělých vláken se při praní ,,vyluhuje''. Mikroplasty pak míří do řek a moří
Vědci poprvé našli mikroplasty v lidské krvi. Připouštějí, že je to důvod k obavám